W Praktyce Lekarskiej MEDIQUS wykonywana jest ultrasonograficzna diagnostyka (USG) układu moczowego. Badanie USG nerek, pęcherza moczowego i prostaty wraz z oceną zalegania moczu po mikcji jest wykonywane w ramach wizyty urologicznej w zależności od potrzeb i wskazań.

Ocena zalegania moczu po mikcji, która może być również wykonana niezależnie od wizyty i na życzenie pacjenta jest bardzo ważnym badaniem w przypadku chorób zmniejszających odpływ moczu z pęcherza (np. choroby prostaty u mężczyzn, choroby pęcherza moczowego u kobiet i mężczyzn, choroby neurologiczne i niektóre choroby i stany ogólne u obu płci, a w szczególności cukrzyca oraz stan po urazach i operacjach miednicy). Ocena zalegania moczu po mikcji u takich chorych może wykryć nieprawidłową ilość zalegającego moczu w pęcherzu po jego oddaniu przez pacjenta (po mikcji), która z kolei może być przyczyną zakażeń układu moczowego, kamicy dolnych dróg moczowych, jak również uszkodzenia nerek.

Ile kosztuje wykonanie badania USG układu moczowego wraz z oceną zalegania moczu po mikcji?

Wykonanie jednego badania USG wraz z oceną zalegania moczu po mikcji w ramach wizyty urologicznej, o którym zadecyduje lekarz urolog jest nieodpłatne. Pacjent płaci jedynie za wizytę.

Wykonanie oceny USG zalegania moczu po mikcji na życzenie pacjenta bez wizyty urologicznej kosztuje 20zł.

Jak przygotować się do badania USG układu moczowego z oceną zalegania moczu po mikcji?

Zwykle na około dwie godziny przed badaniem należy powstrzymać się od oddawania moczu tak, aby w momencie badania pęcherz moczowy był wypełniony. 
Jeżeli zwykle korzystają Państwo z toalety częściej lub rzadziej niż wymieniony przedział czasu, to należy tak ustalić moment ostatniego przed badaniem USG oddania moczu, aby w chwili badania USG było odczuwalne normalne lub silne parcie na mocz.

Badanie USG układu moczowego składa się z dwóch części tj.: oceny pęcherza moczowego przed mikcją i po mikcji, dlatego ważne jest, aby odczuwali Państwo parcie na mocz, ponieważ badanie jest przerywane celem oddania moczu i opróżnienia pęcherza moczowego - bez uczucia parcia na mocz mikcja i ocena zalegania moczu w pęcherzu będzie utrudniona lub niemożliwa.

Search